Kroppen i læring

Kursusrække: En dag på Lærerskolen

Den frie Lærerskole uddanner lærere til de frie skoler og tilbyder også korte efteruddannelseskurser, som varer en enkelt dag. Du møder Lærerskolens dygtige faglærere, som inviterer dig på en faglig dag, hvor der er fokus på at omsætte teori og didaktik til praksis, hvor du selv afprøver det, møder andre fagfæller og også får noget brugbart med hjem til din egen undervisning. 
 

Kroppen i læring

Som mennesker er vi alle født som krop. Det er gennem kroppen, at vi griber ud i verden for at kunne begribe den. Den er både sansende og handlende på samme tid og det danner grundlaget for udviklingen af det fysiske, følende, talende, tænkende og sociale menneske.

Det er i kraft af vores evne til at bevæge kroppen, at vi kan flytte os, berøre og komme i kontakt med omgivelserne, gå i samspil, give udtryk og kommunikere med mennesker og omgivelserne omkring os.

Hvordan arbejder du som lærer med kroppen i en pædagogisk, didaktisk og social sammenhæng? Kroppen er ikke kun en fysisk enhed, der skal sundhedsoptimeres, men også et afgørende erkendelses- og læringsvilkår.

På kurset dykker vi ned i teorierne, filosofierne og alle argumenterne for kroppens potentialer ift. læring, dannelse og trivsel, både som middel til at nå et mål og som mål i sig selv. Du kommer til både at bevæge dig og forhåbentlig også til at erkende og erfare.

 

 

Jens Erik Laulund Skotte
Underviser i Pædagogik, psykologi og didaktik (PPD)
jes@laererskolen.dk
Cand. mag i Pædagogik og Ledelse (bifag). Tidligere højskolelærer og projektleder på Svendborgkurserne, PPR-konsulent, leder på specialskole, kombineret skole med dagtilbud, friskole og efterskole.

Undervisere

Trine Sønderholm Larsen & Jens Erik Laulund Skotte 

Tid

Tirsdag 9. december 2025 kl. 10.00-16.00

Pris

1995 kr. + moms som dækker undervisning og forplejning

Sted

Den frie Lærerskole, Svendborgvej 15, 5762 Vester Skerninge

Tilmeldingsfrist

1. september 2025

Del på sociale medier

Livet på Den frie Lærerskole